प्रदेशमा वाइफाइ र सीसीटीभी जडित ‘सरकारी बस’ सरर !

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

प्रदेश २ सरकारले प्रदेशबासी जनताको सुविधाका लागि सरकारी बस सेवा सञ्चालन गर्ने भएको छ ।

प्रदेशको अस्थायी राजधानी जनकपुरदेखि सप्तरीको राजविराज र पर्साको वीरगञ्जसम्म प्रदेश सरकारले बस सेवा सञ्चालन गर्ने प्रक्रिया थालेको छ ।


Advertisement

भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्रालयले ५ वटा बस खरिद गर्न टेन्डर प्रक्रिया पनि शुरू गरेको छ । जनकपुरधाम प्रदेशको अस्थायी राजधानी भएपनि स्थायी राजधानी नै हुने लगभग सुनिश्चित जस्तै रहेको अवस्थामा प्रदेशका अन्य जिल्लाबाट प्रशासनिक काम गर्नका लागि जनकपुर आउने सेवाग्राहीलाई सहज होस् भन्ने उद्देश्यले बस सेवा सञ्चालन गर्न लागिएको भौतिक पूर्वाधार विकास मन्त्री जितेन्द्र सोनलले बताए ।

‘राजधानीमा कामका लागि बिहान आउने सेवाग्राही प्रशासनिक काम गरेर त्यसैदिन गृहजिल्ला फर्किन सकूस् भन्ने उद्देश्यले प्रदेश सरकारको परिवहन सेवा आवश्यक थियो,’ मन्त्री सोनलले भने, ‘जसरी नेपाल सरकारले काठमाडौंमा साझा यातायात सञ्चालन गरेको छ, त्यस्तै मोडेलमा प्रदेश सरकारले पनि आफ्नै परिवहन सेवा सञ्चालन गर्न लागेको हो ।’


Advertisement

प्रदेश सरकारको स्वीकृत कार्यक्रम अनुसार नै सेवा सञ्चालनका लागि मन्त्रालय स्तरीय निर्णय गरेर खरिद प्रक्रिया पनि अगाडि बढाइएको छ । मन्त्रालयका शहरी विकास भवन महाशाखाका इन्जिनीयर विनोदकुमार यादवले ५ वटा बस खरिद गर्नका लागि सबै प्रक्रिया अन्तिम चरणमा रहेको बताए ।

‘हामीले टेन्डर आह्वान गरेर फर्म समेत छनोट गरिसकेका छौं,’ यादवले भने, ‘अब सम्झौताका लागि आशयपत्र समेत आह्वान गरिसकिएको छ ।’ आगामी १ साताभित्र खरिद सम्झौता भइसक्ने उनले बताए ।

सीसीटीभी क्यामेरा सहितको बस 

मन्त्रालयले ५ वटा बस खरिद गर्न लागत स्टिमेट गरेर पठाइदिन यान्त्रिक कार्यालय जनकपुरलाई २०७६ पुस १७ गते पत्राचार गरेको थियो । पुस १८ गते कार्यालयले स्पेसिफिकेसन सहितको लागत स्टिमेटको प्रतिवेदन मन्त्रालयमा पठाएको थियो । सिक्स सिलिन्डरको ५० सीट भएका ५ वटा बस खरिदका लागि प्रतिबस ७० लाख रुपैयाँ भ्याट सहितको लागत अनुमान गरेर पठाइएको छ ।

प्रत्येक बसमा ‘सीट बेल्ट’ सहितको ३/२ को फोल्डिङ सीट हुने, वाइफाइको सुविधा हुने, ४० इन्चको एलइडी टेलिभिजन हुने, डेस्टिनेसन बोर्ड डिस्प्ले हुने, स्ट्यान्डर्ड रंगको बस हुने जनाइएको छ ।

बस सञ्चालनका लागि ६ करोडको बजेट 

बस सञ्चालन कस्तो मोडेलमा गर्ने भन्ने विषयमा सञ्चालन कार्यविधिका लागि मस्यौदा तयार भइसकेको छैन ।

जनकपुरदेखि राजविराजका लागि २ वटा, जनकपुरदेखि वीरगञ्जका लागि २ वटा र राजविराजदेखि वीरगञ्जका लागि एउटा बस सञ्चालन गर्ने सोच प्रदेश सरकारले बनाएको छ । कति कर्मचारी राख्ने, भाडा दर के राख्नेबारे कार्यविधिमा राखिने भएको छ । प्रदेश सरकारले त्यसका लागि ६ करोड रुपैयाँ बजेट विनियोजन गरेको छ ।

बस किनेर बाँकी रहेको रकम सेवा सञ्चालनका लागि जम्मा गरेर राखिने इन्जिनीयर यादवले बताए । ५ वटा बसका लागि १० जना चालक, १० जना सहचालक सहित विभिन्न किसिमका कर्मचारी भर्ना गरिनेछन् ।

‘भर्ना हुने सबै कर्मचारीलाई प्रदेश सरकारका कर्मचारीले पाउने सरह सेवासुविधा प्रदान गर्ने गरी भर्ना गरिनेछ,’ यादवले भने । वैशाखसम्म बस खरिद भएर आइसक्ने तथा जेठ महिनादेखि बस सञ्चालनमा आइसक्ने उनले बताए ।

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्