दिनमा पो उद्दार र राहत आयो, अब रातमा कहाँ जाने ?

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

अजय अनुरागी लोकान्तरका लागि खोज, राजनीति र समसामयिक विषयवस्तुमा कलम चलाउँछन् ।

बारा -बारा जिल्लाको फेटा गाउँपालिका वडा नम्बर ३ का मोहम्मद अन्जर खानको घर पलमै सिद्धियो । आइतवार साँझ सात बजेतिर उनी आफ्ना परिवारका सबै सदस्यहरुसँग घरमै  थिए । अचानक हुरी बतास चल्यो ।

प्लाष्टर बिनाको ईंटाको घर र टालीको छत अचानक ढल्न थाल्यो । हावाको वेग यति ठूलो थियो कि उनले केही बुझ्नै सकेनन् । जसोतसो उनी आफ्ना श्रीमती अन्जु खातुन, दुई छोरा, दुई छोरी र आफ्नी आमालाई लिएर घरबाट बाहिरिन सफल भए । घरबाट बाहिरिंदै गर्दा उनको श्रीमतीको टाउकोमा चोट लाग्यो । उनको आफ्नो पनि जिउमा र ढाडमा चोट लाग्यो ।


Advertisement

‘५ सेकेन्डमै पुरै घर ढल्यो,’ खानले भने, ‘घरको छतदेखि पर्खालसम्म सबै कुरा एक छिनमै ढल्यो ।’ खानेकुरादेखि लत्ताकपडा होस् वा कुखुरा कुखुरी, बाख्रा कुनै पनि जीवजन्तुलाई बाहिर निकाल्न नसकेर सबै त्यसमै किचिएर मरेको उनले बताए ।

आफ्नो घरमा मज्जाले बसोबास गर्दै आएको उक्त परिवार अहिले पूर्ण रुपमा घरबारविहीन बनेका छन् । उनी मात्र होइन, त्यहाँ धेरैजसो घरहरु पूर्ण रुपमा ढलेका कारण अबका दिन कसरी गुजार्ने भन्ने समस्या भएको छ ।


Advertisement

त्यसै गरी त्यही गाउँका अलि अख्तर खानको घरको दोस्रो तल्लाको छत र दुईवटा कोठा सबै ढलेको छ ।  अलि अख्तरकी श्रीमती नज्मा खातुन घाइते भएकी छन् । खाद्यान्न सामग्री सबै नष्ट भएको उनले बताए ।

त्यही गाउँका रिजबानुल्ला अन्सारीको समेत घर ढल्दा उनका दुई जना बहिनीहरुको मृत्यु भएको छ । १८ वर्षीय सबनम खातुन र १२ वर्षिय रुबी खातुनको मृत्यु भएको हो । घर भत्किदा जिउमा खसेको छत र पर्खालमा च्यापिएर मृत्यु भएको रिजबानुल्लाले बताए । उक्त परिवारको अन्य सदस्यहरु नसीमा खातुन, जसिमा खातुन र उनका बुवा मन्जुर आलम मियाँ पनि घाईते भएका छन् । उनीहरुको बिरगंजस्थित नारायणी उपक्षेत्रीय अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ ।

त्यही गाउँको एकै परिवारका छ जनाको मृत्यु भएको छ । सासु मीना खातुन, बुहारी सकिमा खातुन नातिनीहरू रुक्सार खातुन र सम्सीदा खातुनको मृत्यु भएको परिवारका सदस्य अब्दुल रहमानले बताए । त्यसै गरी मृतक मीनाको छोरा अलि हैदर पनि गम्भीर घाइते भई बीरगंजको नेशनल मेडिकल कलेजमा उपचारार्थ भर्ना भएका छन् ।

त्यो गाउँ अहिले पुरै शोकमा डुबेको छ । एकै गाउँका ११ जनाको मृत्यु भए पछि पुरै गाउँ नै शोकाकुल भएको हो । तरिफा खातुन, मुस्तिकिमा खातुन, बिबिमा खातुन, रुक्सार खातुन, मिना खातुन, सम्सीदा खातुन, अलिसा खातुन, सकिमा खातुन, सबनम खातुन लगायतको मृत्यु भएको छ ।

गाउँका अधिकांश घरहरु भत्किएका छन् । ठूला ठूला रुखहरु ढलेका छन् । कसैको घरको छत  ढलेको छ भने कसैको पुरै घर नै भत्किएको छ । उक्त गाउँका  सयौं मानिस घाइते भएका छन् । घाइतेहरुको कलैया अस्पताल देखि बिरगंजका विभिन्न अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ । बारा र पर्साका उद्योग वाणिज्य संघ, बार एसोसिएसन, रेडक्रस, स्थानीय प्रशासन देखि विभिन्न संघ संस्थाको सहयोगमा बिहानदेखि राहतस्वरूप खाजा र खाना उपलब्ध गराइएको भए पनि रातिमा कहाँ र कसरी बस्ने भन्ने कुराको चिन्ताले घरबारविहीन भएकाहरु समस्यामा परेका छन् ।

 

अजय अनुरागी
अजय अनुरागी

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्