स्नुकर खेलमा चम्केका रेगन : दर्शकदेखि च्याम्पियनसम्म

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लोकान्तर संवाददाता आचार्य प्रदेश नम्बर ५ बाट रिपोर्टिङ गर्छन् ।

बुटवल – बजारका युवा पुस्ताले रूचाइएको खेल बनेको छ स्नुकर । रूपन्देहीमा पनि यसको लोकप्रियता बढ्दो छ ।

युवाहरू भुल्ने/रमाउने अर्को विकल्पको रूपमा पनि लिइन थालिएको छ, स्नुकर एन्ड पुल हाउसलाई ।


Advertisement

रूपन्देही तथा यस आसपासका क्षेत्रहरूमा तिनै युवाहरू लक्षित १०/१५ वटासम्म स्नुकर तथा पुल हाउसहरू सञ्चालनमा आइसकेका छन । स्नुकर कुनै एउटा बन्द कोठाभित्र खेलिने खेल हो । 

स्नुकर खेलप्रति बढ्दो लोकप्रियतासँगै धेरै खेलाडीले विभिन्न प्रतियोगिता उपाधिसमेत चुम्न सफल भएर च्याम्पिनसम्म भएका छन् । तिनै मध्येका एक हुन् बुटवलमा युवा रेगन श्रेष्ठ ।


Advertisement

कुनै बेला उनी बुटवलमा बुटवल स्नुकर हाउसका दर्शक थिए । अरूले खेलेको हेर्थे । म पनि यस्तै खेल्न सक्छु की भन्ने मनमा विश्वास राख्थे । केही वर्षपछि उनी पनि स्नुकर खेल खेल्न थाले । खेल्दाखेल्दै जिल्लाको उत्कृष्ट खेलाडी हँुदै हाल स्नुकरमा राष्ट्रिय प्रतियोगितामा पनि उपाधि कब्जा जमाउँदै च्याम्पियन बन्न सफल भए उनी । 

बुटवल–४ अमरपथमा रेगन झण्डै १२/१४ वर्ष अगाडि उनको जीवन अर्कै थियो । उनी साथीभाइको समूह/समूहमा मिलेर बजार चहार्थे । मनोरञ्जनका लागि झण्डै ८/१० वर्ष अगाडिसम्म लागूपदार्थ सेवन गरेर पनि हिँडे । त्यो भन्न उनी हिच्किचाउँदैनन् । ‘त्यो बेलाको समय अर्कै थियो,’ रेगनले भन्छन्, ‘समयले त्यस्तै बनाएको थियो । स्कूल पढ्दादेखि नै लागूपदार्थ सेवन गरियो । जसले गर्दा आफ्नो करियर सोचे जसरी अगाडि बढ्न सकेन । अब त्यो विगत भइसक्यो । अहिले त मेरो पूरै ध्यान स्नुकर खेलप्रति केन्द्रित रहेको छ ।’

उनले आफू कुनै बेला जिरोमा रहेको र अहिले आएर खेलको माध्यमबाट सबैमाँझ परिचित हुन पाउन आफूलाई गौरव/खुसी लागेको बताउँछन् । 

हालसम्म उनले नेपाल तथा बाहिर सञ्चालन भएका दर्जनौं प्रतियोगितामा आफूलाई अब्बल सावित गर्न सफल छन् । उनले हालसम्म पहिलो रंगशाला ओपन च्याम्पिनसिप, दोस्रो रंगशाला ओपन च्याप्यिनससिप हात पारे । पोखरा च्यापियनसिप, धरान चेल्सी अल नेपाल स्नुकर च्यापियनसिप, भारतको सिक्किम अल नेपाल ओपन च्यापियनसिप, साकुर अल नेपाल ओपन च्यापियनसिप, चामुन्ना अल नेपाल ओपन च्याप्पियनसिप हात पारिसकेका छन् ।

आउँदो सेप्टेम्बर पहिलो साता एसियन वर्ल्ड च्यापियनसिप प्रतियोगिता खेल्न उनी म्यानमार जाँदै छन् । ‘प्रतियोगितामा पनि च्यापियन भएर नेपाललाई खेलको माध्यमबाट विश्वसामु चिनाउन चाहन्छु,’ उनी भन्छन् । 

हाल उनी नेपाली स्नुकरको बादशाह हुन् भन्दा फरक पर्दैन । रूपन्देही पुल तथा स्नुकर सघंका अध्यक्ष गजेन्द्रमान श्रेष्ठले रेगनले गर्दा हामी बुटवलबासीको नाम स्नुकरमा अगाडि आएको बताए । ‘नेपाल च्याम्पियन हुँदै गर्दा स्थानीय सघंसस्था र स्थानीय निकायले सम्मान गर्नुपर्ने हो तर खेलाडीलाई बेवास्ता गरिएको छ, जुन अत्यन्तै दुःखद कुरा हो,’ उनी भन्छन् । 

रेगन तिनै स्नुकर खेलाडी हुन्, जसले लगातार ३ पटकसम्म आफूलाई नेपाल च्याम्पियन बनाउन सफल रहे । पछिल्लो समय इन्डोर गेम स्नुरकतर्फ आकर्षण बढिरहँदा रेगन श्रेष्ठजस्ता खेलाडीले पाएको सफलताले सबैलाई होस्याएको छ । रेगन विगत ८ वर्षदेखि काठमाडौंमा बसिरहेका छन् ।

स्व. कृष्णमान श्रेष्ठ र शिला श्रेष्ठका कान्छा छोरा रेगनले स्नुकरको स्टिक समाप्त थालेको डेढ दशकभन्दा धेरै भइसकेको छ । यो बीचमा जिन्दगीका आरोह–अवरोहलाई छिचोल्दै उनले आफ्नो स्नुकर खेलप्रतिको लगावलाई अगाडि बढाइरहे ।

‘आज म स्नुकर खेलाडी भनेर चिनिएको छु,’ श्रेष्ठले भने, ‘नेपालभरकै उत्कृष्ट खेलाडी हुन पाएकोमा अत्यन्तै खुशी लागेको छ । हिजोका दिनमा हामीजस्ता खेलाडीलाई काम नपाएकाहरूले खेल्ने खेल भनेर सम्बोधन गरिन्थ्यो तर आज सबैको नजर स्नुकरमा परेको देख्दा खुशी लाग्छ ।’ अझ उनी दाइहरूको संगतबाटै यो खेलले आकर्षित गरेको बताउँछन् ।

सबै खेलाडीका आ–आफ्ना प्रेरणादायी र मनपर्ने खेलाडी हुन्छन् । त्यसमध्ये यी नेपाल च्याम्पियन श्रेष्ठलाई बेलायतका खेलाडी रोनिओ सेलेभान अत्यन्तै मन पर्छ । उनीबाट धेरै कुरा सिकेको बताउने रेगनले आफ्नो लगनशीलता र धैर्यता भएको खण्डमा जुनसुकै क्षेत्रमा पनी सफलता पाउने बताए । 

सेप्टेम्बरमा बंगलादेशको टूर्नामेन्टमा सहभागी हुने रेगन त्यसलगत्तै वर्ल्ड च्याम्पियनशिपमा सहभागी हुन म्यानमार जानेछन् । ‘एउटा खेलाडीको लागि यो ठूलो मौका हो,’ विलियर्ड पुल तथा स्नुकर सघंका केन्द्रीय अध्यक्ष सरोज मुल्मीले थपे, ‘उनीजस्ता प्रतिभावान खेलाडीलाई अगाडि बढाउन म लगायत हाम्रो संघ निरन्तर रुपमा अगाडि बढिरहेको छ । अब राज्यबाट पनि स्नुकर खेललाई प्रोत्साहन गर्नका लागि सहयोग चाहिन्छ ।’

खेलाडी रेगनलाई अझै अगाडि बढ्न उनको परिवार र साथीभाइको ठूलो हौसला रहेको छ । हाल उनले आफूले पनि प्रशिक्षण दिँदै अरुलाई पनि जानेको कुरा सिकाउँदै आएको बताउँछन् ।

पुलिस प्रशासनबाट पनि स्नुरकमा लागूपदार्थ खाने युवाको भीड हुन्छ भन्दै बेलाबेलामा कर्के नजर परिरहेको देखिन्छ तर अहिले विभिन्न संघहरूले आफ्नै आचारसंहिता बनाएर खेलाडीलाई अगाडि बढाउन प्रेरणा दिएका छन् । प्रहरीको कर्के नजर पनि फेरिँदै गएको छ ।

प्रकाश आचार्य
प्रकाश आचार्य

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्