हिमालयन चितुवा केवन किक बक्सिङको अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिस्पर्धामा भिड्ने

विश्वको चर्चित ‘केवन किक बक्सिङ अन्तर्राष्ट्रिय प्रतियोगिता २०२०’ मा नेपाली युवा खेलाडी अविरल घिमिरेले प्रतिस्पर्धा गर्ने भएका छन् ।

नेपालका तर्फबाट कम उमेरमा सो प्रतियोगितामा भाग लिने उनी पहिलो ‘बक्सर’ हुन् ।


Advertisement

उनी हिमालयन चितुवा नामले बक्सिङ खेलमा विश्व चर्चित छन् । मंसिर २८ गते जापानको टोकियोमा प्रतियोगिता आयोजना हुँदैछ ।

युवा समाजसेवी एवं व्यवसायी रामनारायण घिमिरेका अनुसार २१ वर्षीय हिमालयन चितुवा बाज्रिलियन खेलाडी फिलिपसँग सो प्रतियोगितामा भिड्नेछन् । फिलिप पनि अन्तर्राष्ट्रिय बक्सर खेलाडी हुन् । अन्तर्राष्ट्रिय बक्सिङ खेलाडी एवं प्रशिक्षक देवनारायण घिमिरेका सुपुत्र अविरल अहिले आफ्ना बुबाकै विशेष प्रशिक्षणमा छन् ।


Advertisement

चन्द्रागिरि नगरपालिका–१२ गुर्जुधारा निवासी उनीहरू ५ वर्षदेखि जापानको नागोया शहरमा बस्दै आएका छन् ।

‘के वन किक बक्सिङ प्रतियोगिता’लाई जापानसहित अन्तर्राष्ट्रिय बक्सिङ खेल क्षेत्रले उच्च महत्त्वका साथ हेर्ने गर्छ । सो प्रतियोगितामा नेपालको प्रतिनिधित्व गर्दै मार्शल आर्टका समेत खेलाडी देवनारायणले सन् २००४ मा भाग लिएका थिए । उनी अन्तर्राष्ट्रियस्तरका के वन बक्सर खेलाडी तथा प्रशिक्षक हुन् ।

समाजसेवी रामनारायणका अनुसार अविरलले हालसम्म ४७ व्यावसायिक किक बक्सिङमा भिडन्त गरिसकेको र तीमध्ये ९ अन्तर्राष्ट्रिय खेलका ८ मा प्रथम भई विश्व कीर्तिमान कायम गर्न सफल भएका बताए । अविरलले नियमितरूपमा सिमुरा डोजोमा प्रशिक्षण लिँदै आएका छन् ।

‘अविरलसँग साहस, जोश र लगनशीलता छ । नेपालका लागि के वन किक बक्सिङ अन्तर्राष्ट्रिय प्रतियोगितामा भाग लिन छनौट हुनु नै ठूलो उपलब्धि हो । अविरलले उपाधि चुम्नेमा म विश्वस्त छु । यसका लागि उहाँलाई सरकार, खेलप्रेमी नेपालीको थप हौसला दिन आग्रह गर्छु,’ सामाजिक सञ्जालमा देवनारायणले लेखेका छन् ।

यसैगरी गैरआवासीय नेपाली संघ जापानका उपाध्यक्ष दीपक कार्कीले अविरल जापानमा रहे पनि नेपालको प्रतिनिधित्व गर्दै के वन किक बक्सिङ अन्तर्राष्ट्रिय प्रतियोगितामा छनोट हुनु नेपालका लागि प्रतिष्ठाको विषय रहेको बताए ।

बक्सर अविरलले जापानी खेलाडी रादालाई पराजित गर्दै गत वर्ष टोकियोमा नै सम्पन्न ‘होस्ट कप एस’को उपाधि चुमेका थिए । रादा जापानका चर्चित व्यावसायिक किक बक्सर हुन् । ३ राउण्डको ३ चरणको खेलमा अंक बराबरी हुँदा पुनः २ मिनेटको थप समयमा अविरलले प्रतिस्पर्धीलाई नकाउट गर्दै उपाधि जितेका थिए ।

कमेन्ट गर्नुहोस्