'पेट्टा' फिल्म समीक्षा : रजनीकान्तका प्रशंसकको जित्छ मन

काठमाडौं — पेट्टा फिल्मको अडियो सार्वजनिक हुने समयमा निर्देशक कार्तिक सुब्बाराजले रजनीकान्तका प्रशंसकको प्रेमका साथ बनेको फिल्म भनेका थिए र त्यो पूरै सत्य हो । पेट्टाले सुपरस्टार रजनीकान्तलाई पूजा नै गरेको छ । 
निर्देशकले हामीलाई सन् १९९० को दशकमा लग्छन् र त्यतिखेरका रजनीकान्तलाई हिजोआज खुबै मिस गरिएको थियो । धेरैजसो दृश्यहरू, हाउभाउहरू, संवादहरू र गीतहरूले हामीलाई उनका ब्लकबस्टर फिल्महरूको सम्झना दिलाउँछन् । 

फिल्मका पात्रका नाम पनि रजनीकान्तका अघिल्ला फिल्महरूबाट प्रेरित छन् । रजनीकान्तको नाम काली राखिएको छ र उनी पेट्टाका एक छात्रावास सञ्चालक हुन् । रजनीलाई जे महेन्द्रनको फिल्म मुल्लुम मालारुममा काली नामक पात्र दिइएको थियो र त्यो फिल्म रजनीको करीयरको कोशेढुंगा मानिएको थियो । वास्तवमा त्यो फिल्मलाई क्रान्तिकारी नै भनिएको थियो । 


Advertisement

पेट्टा फिल्मले विगतका धेरै सम्झनाहरू दिलाउँछ । धेरै वर्षपछि तपाईंले वाई जी महेन्द्रलाई देख्न पाउनुहुन्छ । उनी पहिलेपहिले रजनीकान्तको फिल्महरूमा बाक्लै भेटिन्थे । तर यो फिल्ममा महेन्द्र र रजनीको सँगै दृश्य छैनन् । 

फिल्ममा हामी कालीको परिचय पाउँछौं । उनी कलेजको राजनीति र –यागिङलाई डील गर्छन् । फिल्मको पहिलो हाफ मज्जाको छ (तर शुरूआतमा हामीलाई फिल्ममा भिज्न समय लाग्छ) । खुशीले चुर रजनीकान्त फिल्मा नाच्छन्, हाँस्छन्, मुस्कुराउँछन् र के के मात्र गर्दैनन् ? कार्तिक सुब्बाराजले प्रत्येक शटलाई रजनीकान्तको उग्र प्रशंसकका रूपमा खिचाएका छन् । 


Advertisement

रजनीकान्तले फिल्ममा यस्तो जादू देखाएका छन् जसलाई व्याख्या गर्न गाह्रो छ । कालो चश्मा घुमाउने, चुरोट उडाउने जस्ता रजनीकान्तका प्रत्येक स्टाइललाई फिल्ममा राखिएको छ । तर तपाईंले रजनीकान्तबाट यस्तो संवादको अपेक्षा पक्कै गर्नुभएको थिएन होला, ‘चुरोट पिउनु स्वास्थ्यका लागि राम्रो हैन र म आफ्नो अनुभवबाट यो कुरा भन्दैछु ।

महत्त्वपूर्ण कुरा के हो भने निर्देशकले सुपरस्टार रजनीकान्तको हैसियतलाई न्याय गर्ने पटकथा तयार पारेका छन् (जुन कुरा कबाली र कालामा थिएन) । अनि रजनीकान्तका इमान्दार प्रशंसकहरूको भावनालाई पनि उनले कदर गरेका छन् । तीव्र गतिका एक्सन दृश्य र छोटाछोटा अनि रमाइला कमेडी दृश्यहरूमा रजनीकान्त चम्किएका छन् । उनले अघिल्लो पुस्ताका दर्शकलाई स्वच्छ हास्यमार्फत दिएको मनोरञ्जनलाई यस फिल्ममा कायम राखिएको छ । 

पेट्टामा थुप्रै एक्सन र रमाइला दृश्यहरू छन् अनि रजनीका उग्र प्रशंसकहरूले खोज्ने पनि त्यही नै हो । फिल्मको कथा एक होस्टल वार्डेनको वरिपरि घुमेको छ जसको विगत अविस्मरणीय छ । उनको परिवारको हत्या गर्नेहरूमाथि

उनले लिएको बदलामा कथा केन्द्रित छ । रजनीकान्त निःसन्देह रूपमा आफ्नो स्टाइलमा फर्केका छन् । उनले मात्रै होस्टल वार्डेनको यस्तो चरित्र निर्वाह गर्न सक्थे । 

दोस्रो हाफमा कालीको जीवनको फ्ल्याशब्याक देखाइन्छ । सिंगार सिंह (नवाजुद्दीन सिद्दीकी) र जितु (विजय सेतुपति) का बारेमा यहाँ थाहा पाइन्छ । उनीहरू कसरी एकअर्कासँग जोडिएका हुन् भन्ने यहाँ थाहा लाग्छ । 

रजनीकान्तको फिल्ममा उनी नै हावी हुने भए तैपनि सेतुपतिले आफ्नो अभिनयमार्फत दर्शकको ध्यान खिच्न सफल भएका छन् । 

नवाजुद्दीनलाई अझै बढी भूमिका दिइनुपर्थ्यो जस्तो चाहिँ लाग्छ । अभिनेत्रीहरूलाई चाहिँ फिल्ममा खासै भूमिका दिइएको छैन । 

रजनीकान्त अहिले राजनीतिमा पनि आएका छन् र यस फिल्मका केही संवादले राजनीति झल्काएको पाइन्छ । संवाद र गीतका शब्दहरूमा राजनीतिको गन्ध भेटिन्छ । 

फिल्म : पेट्टा

कलाकार : रजनीकान्त, विजय सेतुपति, नवाजुद्दीन सिद्दीकी, शशीकुमार, सिमरन आदि

निर्देशक : कार्तिक सुब्बाराज

विधा : एक्सन

रेटिङ : ३/५


दी इन्डियन एक्सप्रेसमा प्रकाशित एस शुभकीर्तनको समीक्षाको भावानुवाद

लोकान्तर संवाददाता
लोकान्तर संवाददाता

लेखकबाट थप...

कमेन्ट गर्नुहोस्